Kyjovská vinařská stezka

Kyjovsko patří sice k menším vinařským oblastem, i přesto však velice zajímavým. Vinařství se zde odvíjelo odedávna svérázným způsobem a vína, která z této oblasti pochází, jsou typická bílá s jemnými aromatickými látkami. Nejen pro milovníky vína, ale i pro ty, kteří se rádi seznámí se zajímavými místy, je určena kyjovská vinařská stezka.
Kyjovská vinařská stezka je značena zeleně, skládá se ze dvou oblouků a na mnoha místech navazuje na další vinařské stezky. Horní oblouk trasy začíná nad Dambořicemi, kde jsou soustředěny i největší vinohrady, a směrem na východ přes stoupání k naftovým vrtům klesá prudce k poutní obci Žarošice.

Do Žarošic směřovala kdysi procesí do zdejšího kostela sv. Anny, kde se v dobách nevolnictví konávala poutní ‚zlatá sobota‘, významná společenská příležitost obyvatel Moravy a západního Slovenska. Starobylou vinařskou tradici zde dokládá mnoho vzácnáých dřevěných lisů na hrozny.
V Žarošicích je možno přes Janův dvůr odbočit směrem na jih k dolnímu oblouku přes Násedlovice a Karlín do Hovoran. Roznodnete-li se však pokračovat od Žarošic, čeká vás cesta po hlavní komunikaci s poměrně silným provozem.
Ta vás zavede až do Archlebova, kde můžete zvolit méně frekventované komunikace, vždy však s asfaltovým povrchem. Následuje sjezd do Ždánic a různě náročné sjezdy i stoupání přes Lovčice, Nechvalín a Ostrovánky, které vás zavedou až do Bukovan.

Tady se vám otevře panoráma Chřibů a na východě i Malých Karpat s dominantou televizního vysílače na vrcholu Javořiny.
Strmý sjezd do Bohuslavic vystřídá poměrně dlouhé stoupání v lesnatém terénu Chřibů, odměnou vám však bude výhled na Kyjov a okolí i Ždánický les, který vytváří ochranou clonu proti severním větrům. Velmi příjemné pomalé klesání vás zavede do chatové oblasti nad Čeložnicemi, kde se stezka rozdvojuje a je zde vhodné navštívit Kameňák s místní hospůdkou. Potom se vydáte do Ježova a následuje rovný úsek přes Žádovice, odkud se dostanete až do obce Vlkoš a můžete se napojit na Moravskou vinnou stezku.
Dolní oblouk kyjovské trasy začíná v Čejči, odkud vede mezi poli a vinohrady. Přes Násedlovice, Želetice a stoupání do Nenkovic a Stavěšic vás čeká opět stoupání do Strážovic. ‚Kdo má rád kopce, může vystoupat až na Babí lom, což je vysoký kopec jižní části Chřibů. Otevře se vám nádherný pohled do celé krajiny a na místní vysílač zvaný Stražovják‘, říká Luděk Šimeček, který Nadaci partnerství pomáhal s přípravou stezky.
Při sjezdu ze Stražovic směrem ke Ždánicím je nutné dávat pozor na odbočku na Věteřov. Pak už jen vychutnáváte krásný sjezd lesní krajinou, který vás dovede až do Sobůlek.
Před Kyjovem potom odbočíte doprava kolem železniční trati přes přejezd, kde končí kyjovská stezka, která v tomto místě navazuje na Moravskou vinnou stezku s červeným logem. Vhodná je přitom zastávka v Kyjově, který je přirozeným centrem celého regionu.

Zajímavá místa Kyjovské vinařské stezky

Bukovany

Ves leží v podhůří Ždánického lesa, první zmínka pochází již z roku 1131, ve vsi se udržují původní lidové zvyky – krojované průvody a hody.

Dambořice

První písemná zpráva o Dambořicích pochází již z roku 1131, na místě dnešního kostela stávala tvrz. V 16. století byla obec povýšena na městečko, o největší rozmach se zasloužili habáni. Dnes je dominantou obce kostel sv. Martina, který je obklopen dvěma vstupními bránami. Zvláštností obce jsou tři hřbitovy: evangelický, římskokatolický a židovský.

Kyjov

Kulturní a společenské centrum severní části Slovácka. Roku 1515 byl povýšen na město, 1548 na královské město. Dominantou města je renesanční radnice, ojedinělá na celé jižní Moravě. Přibližně ze stejné doby pochází i zámeček se sgrafitovou výzdobou, který dnes slouží jako muzeum. Ve městě stojí i barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Vlkoš

Počátky vinařství jsou v obci doloženy už ve 12. století, v obci se slaví tradiční krojované hody s ‚kradením káčera‘ a ‚hodovým vínkem‘.

Žarošice

Obec je nejvýznamnějším poutním místem na Hodonínsku s barokním kostelem sv. Anny. Po bitvě u Slavkova zde nocoval i rakouský císař a ruský car. V obci je řada vinných sklepů s historickými lisy.

Ždánice

Městečko známé především renesančním zámkem, v jehož parku stojí Laudonova vila. Z památek stojí za pozornost zejména starobylá radnice a raně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je zde také možné navštívit muzeum s napoleonskými památkami, habánskou keramikou a s kolekcí lidových maleb na skle z místní historické dílny.

Parametry trasy

Kyjovská vinařská stezka je dlouhá 84 km a vede po zeleně označených trasách
Nejníže položenými místy na trase jsou Čejč a Vlkoš s výškou kolem 200 m.n.m.
Nejvyšší bod trasy pod Lenivú horů mezi Čeložnicí a Bohuslavicemi má zhruba 440 m.n.m.

Nástupní místa

Z Brna mohou návštěvníci využít železniční spojení do Kyjova vlakem ve směru Brno-Veselí nad Moravou nebo přes Zaječí do Čejče.
Z opačné strany je dobré využít spojení vlakem z Veselí Nad Moravou do Vlkoše.
Motoristé mohou využít hlavní silnici č. 54, po které se z Brna přes Slavkov dostanou až do Ždánic, Strážovic nebo Kyjova, kde je ideální startovní bod.

Na co dát pozor

Horní okruh v podhůří Chřibů je spíš zvlněný, vede však po kvalitních komunikacích. Proto lze trasu absolvovat i na silničním kole. Dolní úsek s výjimkou stoupání k vysílači Babí lom vede již rovinatější krajnou.
Nebezpečné jsou úseky silnice č. 54 mezi Žarošicemi, Archlbovem a Strážovicemi. Velkou opatrnost vyžadují i přístupové cesty v těsné blízkosti Kyjova.

Značení

Logo vinařské stezky má světle zelenou barvu, trasa se skládá ze dvou oblouků a na mnoha místech navazuje na další vinařské stezky. Na západní straně na Velkopavlovickou, na východě na Bzeneckou a na jihu se potkává s Mutěnickou stezkou. Třemi obcemi rovněž prochází i Moravská vinná stezka, na kterou je možné se v některých úsecích napojit.

Zdroj: http://cyklotrasy.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=111237

Menu