Kyjovský okruh

Kyjovský okruh

Kyjov – město s 13 tisíci obyvateli v malebném Jihomoravském kraji asi 50 km jihovýchodně od Brna. Město s bohatou folklorní tradicí, vyhledávané milovníky vína. Od roku 2004 se Kyjov může chlubit jednou z mála přírodních závodních tratí v ČR přímo v centru města. I proto se těší takovéto závody stále větší oblibě. Divák je tak s jezdcem v mnohem bližším kontaktu jako na motodromech a to je i pro samotné jezdce neopakovatelný zážitek. Pověstné „mávací kolo“ po každém závodě je totiž tou nejlepší odměnou a skvělým pocitem pro spoustu jezdců.

Myšlenka obnovit tento nádherný přírodní okruh se zrodila v hlavách Mirka Frodla, Jaroslava Zavrtálka staršího i mladšího a Jana Šťastného někdy v roce 2003 při setkání s hvězdami československého motosportu (Bohumil Staša, Peter Baláž, Jiří Král, Rudolf Mitošinka, Jirka David, Jan Dobiá, Otto Krmíček, Jiří Mrkývka, Marian Troliga, bratři Majorošové, Kamil Hrušecký, Zdeněk Židlík a mnoho dalších zvučných jmen čs. motocyklové silnice ) Po obnoveném okruhu ve Starém Městě se tak Kyjovský okruh stal druhým znovuzrozeným závodem po mnoha letech. Okruh je dlouhý 3100 metrů, šířka trati 6 – 9 metrů, převýšení 20 metrů. Závod se jede ve směru hodinových ručiček. První obnovený Kyjovský okruh se jel první zářijový víkend roku 2004. Závodilo se ve třídách Klasik ještě jako volný závod bez započítávání bodů do přeboru ČR. Poprvé se v Kyjově představily i sidecary, které diváky doslova nadchly a jsou vždy každoročně takovým „zlatým hřebem“ celého závodu. Pro velký organizační úspěch i divácké ohlasy bylo jasné, že příští rok se závod bude konat znovu. V roce 2005 se již třída Klasik jela jako Přebor ČR, tudíž narostl počet jezdců. Přibyly i další třídy motocyklů ze současnější doby – supermona, volné třídy, jízdy osobností. Součástí závodů se stal i bohatý doprovodný program pro diváky – již tradiční kaskadérská show, později tzv. Minibike show nejen pro nejmenší diváky. V průběhu závodu můžete navštívit i moto jarmark, dopravní hřiště pro děti s výukou bezpečnosti na silnicích, atd…

Během celého týdne můžete využít možnosti ubytování v Kyjově v našem Hotelupenzionu nebo ubytovně

Při třetím ročníku Kyjovského okruhu v roce 2006 bylo již všem jasné, že se ze závodů stává tradiční událost, stejně jako třeba místní folklórní slavnost Slovácký rok. Vzhledem k tomu, že okruh vede přímo ulicemi města, objevilo se po třetím ročníku několik negativních ohlasů z řad občanů města Kyjova na tuto motoristickou akci. Nakonec ovšem zvítězila lidská ohleduplnost a dva dny v roce s burácejícími motory se přece jen dají vydržet bez jakékoliv újmy.

Na čtvrtý ročník Kyjovského okruhu v roce 2007 se opět dostavil rekordní počet jezdců vzhledem k ročníkům předchozím. Již za tradiční by se také dala nazvat návštěva vzácných hostů z oblasti motosportu. Především je to šestinásobný mistr světa a několikanásobný vítěz Tourist Trophy na ostrově Man, Jim Redman z Jihoafrické republiky. Do Kyjova zavítal poprvé v roce 2006 a moc se mu zde líbilo. Jim totiž pomáhá s organizací podobného závodu v anglickém Thundersprintu a Kyjov vidí jako podobnou akci, kterou je třeba podporovat. Jim Redman v prvním ročníku díky náhlému zranění nemohl předvést svůj jezdecký um, ale v následujích letech se již účastnil ukázkových jízd a dokázal tak, že i v požehnaném věku mu závodění není vůbec cizí.

Z dalších českých a slovenských velkých osobností motosportu jste v Kyjově mohli potkat Bohumila Stašu, Petra Baláže, Zdeňka Židlíka. Z těch současnějších jsou to pak Marián TroligaKarel HanikaKuba a Matěj Smržovi nebo Karel Abraham.

Zdroj: http://kyjovskyokruh.com

Menu